Okul Öncesi Algoritma; Algoritmalar bilgisayar programları yazmaya yararlar. Programı bir yemeğe benzetirsek, algoritmaya o yemeğin tarifi diyebiliriz. Kodlama ise tarifin, bilgisayarın anlayacağı bir programlama dili ile hazırlanmasına karşılık geliyor. Kodlamayı hakkıyla yapabilmek için ilk olarak algoritma mantığını öğrenmek gerekiyor.

 

Bu da bizi eğitim mevzusuna getiriyor. Son yıllarda pek oldukça eğitimci erken yaşta kodlama öğretmenin yararlarından bahsediyor. Müfredata eklenmesi, hatta okul öncesinde başlanması öneriliyor. Birçok ebeveyn de bu tarz şeyleri dinleyip heyecanlanıyor. Evlatlarının bilgisayar başına geçip takır takır program yazacağını sanıyorlar. “Bir, bilemedin iki kodlama dersi alır sonrasında ver elini NASA!” Maalesef pek o şekilde olmuyor.

 

Bir kere bu kodlama işi abartılıyor. İlla bir şey abartılacaksa, algoritma mantığı abartılsın lütfen. Bundan dolayı işin aslı, o mantığı kapmakta. Eğitim uzmanı değilim. Onun için hangi yaşta ne yapmalı şeklinde bir mevzuda ahkâm kesemem. Fakat şunu söyleyebilirim: Algoritma mantığını öğretmek için o şekilde oldukça uzaklara bakmaya hacet yok. Yalnız nene-dede bulmacalarıyla dahi bayağı yol alabiliriz.

 

Kurt, kuzu ve ot bulmacasını hatırlarsınız. Bir ziraatçi, kurt-kuzu-ot üçlüsünü dereden karşıya geçirmek istiyor. Fakat dereden her geçişte kayığına bu üçlüden yalnız birini alabiliyor. Kendisi kayıktayken kıyıda kalanlar birbirlerini yiyebilirler. Ziraatçi bu üçlüyü sağ salim karşıya iyi mi geçirir? Bu bulmacayı çözerken de sıralama, tekrarlama, koşullu adım kullanılıyor işte. Daha ne olsun?

 

Hele bir bulmacalar ile başlasın çocuklar. Ondan sonrasında kodlama öğrenmeleri iyice kolaylaşacaktır. Azca daha unutuyordum. Eğer evladınız algoritma mantığına kafa patlatırsa, matematik ve fen derslerinde de yararını görecektir. Hem sorun çözme dediğimiz şey ne ki? Hepi topu, alt alta birkaç adımı doğru sırayla yazmak.

 

Şu açık. Kısa bir vakit sonrasında bizim okulların müfredatlarına da kodlama dersleri eklenecek. Çocuklarımız o dünyaya dalacaklar. Eğer o zamanı beklemeden, dünyada yapılanlara bir bakmak isterseniz internette pek oldukça kaynak var. Hele bizim evindeki ufaklar şeklinde sizinkiler de tabletin, bilgisayarın başından kalkamıyorlarsa, onları da alıp birkaç yazılımı ve web sayfasını beraber inceleyebilirsiniz. Benim beğendiğim ve Türkçe desteği olanları buraya da yazayım: Bu programların en meşhuru Scratch. Devamlı yenilenen Hour of Code oldukça başarı göstermiş. Google da geri kalmamış. Bloklarla kodlama öğreten Blockly bayağı keyifli gözüküyor. Üstelik bir bulmaca ile başlıyor.

 

Bunlar var olmasına var fakat ben hâlâ nene-dede bulmacalarından yanayım. Olmadı günlük bir işi alt alta adımlar halinde yazmak bile mükemmel bir başlangıç. Diyorum ya; ilkin algoritma mantığını kapsınlar. Kodlama peş peşe gelir.

1- http://scratch.eba.gov.tr/

2- https://hourofcode.com/tr

3- https://blockly-games.appspot.com/?lang=tr

 

iz atölye iletişim

Eğitim kurumları için mekan özgü atölye çözümleri için bizleri arayın. Atölyeler için mobilya ve ekipman çözümlerinin yanı sıra öğrenci ve eğitmen eğitimleri içinde izlere ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0545 834 9353
Mail : bilgi@izatolye.com

neden biz

İz Atölye eğitim kurumlarının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda atölye çalışmaları yapmakta ve atölyeler için sarf malzeme temin imkanı sağlamaktadır. Böylelikle çocukların eğitimlerinin önemli bir yanını teşkil etmesi gereken el ve zihin koordinasyonu tam, eksiksiz sağlanmaktadır. Çocukları artık sadece oyuncaklara ya da bilgisayara veya televizyonun karşısına hapsetmek doğru değil. Motor becerilerini geliştirmek, hayal güçlerini kullanmalarını diğer çocuklarla ekip çalışmasını öğretmek için farklı atölye çalışmaları çok faydalı. Atölye çalışmaları sırasında çocukların hayal gücü desteklendiği gibi konsantrasyonlarına da büyük katkı sağlıyor. Ayrıca ince motor becerilerinin gelişmesine, farklı malzemelerle tanışmak, malzemeleri düzenli ve özenli kullanmayı öğrenmeye kadar pek çok farklı katkı sağlıyor. Çocukların, kendi yaş grupları ile yaptıkları çalışmalar hem sosyalleşmelerini sağlıyor hem biriyle yardımlaşmayı öğrenirken ayrıca bir şey üretmenin keyfine de varıyorlar.

atölye çalışmalarının önemi

Atölye Eğitimi, bütünleşik bir yapı içerisinde fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını birleştirerek; gençlerin analitik düşünmelerini, farklı öğrenme grupları ile etkileşimler kurmalarını, takım çalışması becerisi kazanmalarını, bildiklerini güncel olaylar ile ilişkilendirmelerini ve ürünlerini girişimci bir ruhla sunmalarını sağlar. Öğrencilerin keşfederek ve uygulayarak öğrenmelerini hedefleyen Atölye Eğitimi ile fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik becerilerini öğrencilere kazandırmak ve düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı bireyler yetiştirmek amaçlanır. Atölye Eğitimi Neden Önemli;
  • Öğrencileri motive edebilir. Çünkü gerçek hayattan örneklere de uygulanabilir.
  • Çocuklar neden sonuç ilişkisi kurmaya başlarlar.
  • Öğrenciler daha derin, daha detaylı düşünebilirler.
  • Öğrencilerin bireysel çalışma ve takım çalışması becerilerini geliştirir.
  • Atölye Eğitim, ezberci değil sorgulayıcıdır.
  • İletişim becerileri en üst seviyelere çıkabilir.
  • Öğrenciler eleştirel düşünmeyi öğrenirler.
  • Hata yapmanın aslında ne kadar değerli olduklarını görür öğrenciler.
  • Hatalarından ders çıkarıp tecrübeler edinirler.