Ahşap Oyuncak Atölyesi Kurmak; Ahşap oyuncaklar son zamanlarda ebeveynler tarafından daha fazla tercih edilmeye başlandı. Ahşap oyuncaklar özellikle sağlık açısından plastik oyuncaklara göre daha güvenli olması nedeniyle son zamanlarda popüler oldu. Ahşap oyuncak imalatı bu nedenle girişimciler için karlı bir iş kolu, zira sektör büyümeye devam ediyor.

Ahşap oyuncak üretmek istiyorsanız eğer bunun için birkaç alet ve edevat dışında birde marangozlarda satılan küçük mobilya parçalarına ihtiyacınız var. Ahşap oyuncak üretmek istiyorsanız eğer sizin için Youtube harika bir kaynak olacak. Bu kaynağı kullanarak evde bu alet – edevatları ve marangozdan aldığınız mobilya parçalarını kullanarak ahşap oyuncaklar üretmeniz mümkün.

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın eğitimi ve beslenmesi kadar oyuncakları da bizler için önem taşıyor. Son yıllarda yaygınlaşan ahşap oyuncaklar çocukların gelişimine büyük katkı sağlıyor. Özellikle çocukların kendi oyuncaklarını kendilerinin yaptığı atölyeler büyük ilgi görüyor.

ÇOCUKLARIN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Çocukların sağlığının tüm veliler için çok önemli olduğunu belirten Karslı, ahşap oyuncakların herhangi bir kansorejen içermediğini dile getirdi. Çocukların el becerileri ve hayal dünyasına da katkısı bulunan bu tür oyuncakların sağlıklı boyalarla boyanabildiğini bu sayede çocuğun oyuncağı ile bağını güçlendirdiğini belirtti.

ÇOCUK GELİŞİMİ UZMANLARININ DA FAVORİSİ AHŞAP OYUNCAKLAR

Çocuk gelişimi uzmanı Sedef Yarıcı ise ahşap oyuncakların çocuklarda doğaya aidiyet duygusunu pekiştirdiğini ve doğa sevgisi aşılamada önemli bir aşama olarak bu tür oyuncakları eğitimlerde kullandıklarını dile getirdi. Velilerin ahşap oyuncaklara daha çok ilgi göstermesi gerektiğini belirten Yarıcı, evde de bu oyuncakların yaygınlaşması gerektiğini vurguladı.

ÇOCUKLAR EL ALETLERİNİ KULLANMAYI ÖĞRENİYORLAR

Parçalı oyuncakların montajının öğretmenler gözetiminde çocuklar tarafından yapıldığını ifade eden Enjoy Toys Genel Müdürü Ertan Arslan, hareketli oyuncakların da çocuklara kurgusal oyunlar oluşturma imkânı sağladığını belirtti. Gerek kendi atölyelerinde gerekse okullarda kurdukları ahşap oyuncak atölyelerinde çekiç, tornavida gibi el aletlerinin kullanılabildiğini ve bu aletleri kullanan çocukların özgüvenlerinin gelişmesine de fayda sağladığını dile getirdi.

Anaokullarından liselere kadar birçok okula ahşap atölyeleri kurduklarını belirten Arslan, ahşap oyuncakların çocukların yaşlarına göre çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu da ifade etti.

AHŞAP OYUNCAK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Ahşap oyuncak alırken dikkat etmek gereken konuları belirten
 • Oyuncaklarda özellikle boyasız ve cilasız olanlarını tercih edilmeli.Kıymık batmaması açısından zımparalanmış ürünler tercih edilmeli.
 • Kontraplak gibi kimyasal katkılı oyuncaklar yerine masif malzemeden yapılmış oyuncaklar tercih edilmeli.
 • 3 Yaş ve altı çocuklarda ürünün boyasız veya CE belgesi olan boyalarla boyanmış olmasına dikkat edilmeli.
 • Oyuncak çocuğun yaşına uyumlu olmalı.
 • Bireysel ve grup eğitimi için uygun olmalı

Kazanımlar:

► El becerilerini geliştirmekte,

► El – göz koordinasyonlarını güçlendirmekte,

► 3 boyutlu düşünme ve tasarlama yeteneklerini pekiştirmekte,

► Kendi oyuncağını üreterek özgüvenini arttırmakta,

► Geleneksel bir değeri öğrenerek tarihimiz ve geleneklerimiz hakkında bilgi sahibi olmakta,

► Gurup halinde aynı ham malzemeden farklı tasarım ve renklerde farklı oyuncaklar üreterek yeteneklerini keşfetmekte,

► Eğlenceli vakit geçirmekte,

► ve En nihayetinde kendi tasarladığı, ürettiği ve boyadığı oyuncağa sahip olmaktadır.

iz atölye iletişim

Eğitim kurumları için mekan özgü atölye çözümleri için bizleri arayın. Atölyeler için mobilya ve ekipman çözümlerinin yanı sıra öğrenci ve eğitmen eğitimleri içinde izlere ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0545 834 9353
Mail : bilgi@izatolye.com

neden biz

İz Atölye eğitim kurumlarının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda atölye çalışmaları yapmakta ve atölyeler için sarf malzeme temin imkanı sağlamaktadır. Böylelikle çocukların eğitimlerinin önemli bir yanını teşkil etmesi gereken el ve zihin koordinasyonu tam, eksiksiz sağlanmaktadır.Çocukları artık sadece oyuncaklara ya da bilgisayara veya televizyonun karşısına hapsetmek doğru değil. Motor becerilerini geliştirmek, hayal güçlerini kullanmalarını diğer çocuklarla ekip çalışmasını öğretmek için farklı atölye çalışmaları çok faydalı. Atölye çalışmaları sırasında çocukların hayal gücü desteklendiği gibi konsantrasyonlarına da büyük katkı sağlıyor.Ayrıca ince motor becerilerinin gelişmesine, farklı malzemelerle tanışmak, malzemeleri düzenli ve özenli kullanmayı öğrenmeye kadar pek çok farklı katkı sağlıyor. Çocukların, kendi yaş grupları ile yaptıkları çalışmalar hem sosyalleşmelerini sağlıyor hem biriyle yardımlaşmayı öğrenirken ayrıca bir şey üretmenin keyfine de varıyorlar.

atölye çalışmalarının önemi

Atölye Eğitimi, bütünleşik bir yapı içerisinde fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını birleştirerek; gençlerin analitik düşünmelerini, farklı öğrenme grupları ile etkileşimler kurmalarını, takım çalışması becerisi kazanmalarını, bildiklerini güncel olaylar ile ilişkilendirmelerini ve ürünlerini girişimci bir ruhla sunmalarını sağlar. Öğrencilerin keşfederek ve uygulayarak öğrenmelerini hedefleyen Atölye Eğitimi ile fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik becerilerini öğrencilere kazandırmak ve düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı bireyler yetiştirmek amaçlanır.Atölye Eğitimi Neden Önemli;
 • Öğrencileri motive edebilir. Çünkü gerçek hayattan örneklere de uygulanabilir.
 • Çocuklar neden sonuç ilişkisi kurmaya başlarlar.
 • Öğrenciler daha derin, daha detaylı düşünebilirler.
 • Öğrencilerin bireysel çalışma ve takım çalışması becerilerini geliştirir.
 • Atölye Eğitim, ezberci değil sorgulayıcıdır.
 • İletişim becerileri en üst seviyelere çıkabilir.
 • Öğrenciler eleştirel düşünmeyi öğrenirler.
 • Hata yapmanın aslında ne kadar değerli olduklarını görür öğrenciler.
 • Hatalarından ders çıkarıp tecrübeler edinirler.

Bir cevap yazın