Stem Atölye Kurulumu; İçerisinde bulunduğumuz dijital çağın gereksinimlerini karşılamak için 21. Yüzyıl becerileri ile donatılmış bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. 21. Yüzyılda ülke olarak gelişmek için ve liderlik edebilmek için bu becerilerden yararlanılması gereğini ortaya koymaktadır. Bunlardan en önemlisi STEM eğitimi olarak nitelendirebiliriz.

STEM eğitimi disiplinler arası ve uygulamaya yönelik yaklaşımı içeren fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemli disiplinin birbirleriyle entegrasyonunu hedefleyen bir öğretim sistemidir. (Akgündüz, 2015) Bu alanlarda yetkin bireylerin olması birçok alanda fayda sağlayacaktır. En önemli getirisi ise dijitalleşen dünyada rol almada etkin olarak görev almaktadır. Dijitalleşen dünyada gelişmiş ve strateji geliştiren ülkelerin sömürülüsünde kalmamak için tüketici bireylerden çok üretici bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Çağın gereksinimlerini karşılamak için gelişen Bilim ve Teknolojideki değişimlerine paralel olarak stratejik adımlar atılması gerekmektedir.

Stem Atölyesi için Gerekli Mobilya ve Donanımlar

ÜRÜN ADIADET
HAVYA SETİ
Bu lehim tabancası paslanmaz çelikten oluşan ve çift güç seramik ısıtma elemanı ile donatılmıştır. Ürün örnek bir kalite sağlam görünümlü lehim cihazdır. enerji tasarrufu ve 30W kadardır. . Standart lehimleme işleri için ideal bir settir.

Teknik Özellikler;
-Çift güç seramik ısıtıcı
-30W Havya
-1 adet Havya Standı
-1 adet Yedek Uc
-1 Adet Pompa
-1 Tüp Lehim Teli
25
SİLİKON TABANCASI
Çıkarılabilir kablosu sayesinde şimdi zor yerlerde, köşelerde ve çatıda kolayca kullanılabilir. Bu yeni yapıştırıcı tabancasının ana özellikleri ergonomisi, değiştirilebilir ağızlığı ve daha dengeli olan geliştirilmiş çalışma standıdır. İstediğiniz yerde fişe takın ve birkaç dakika sonra kablosunu çıkarın ve evinizin istediğiniz yerinde her şeyi yapıştırın (plastik, PVC, Hint kauçuğu veya karton)

Teknik Özellikler;
-En iyi esneklik için Kablosuz Yapıştırıcı Tabancası
-Her koşulda iyi performans için yüksek güçlü
-Silikon ağız koruması
-Silikon çıkışı g/h – 350 gr/s
-Isınma süresi 8min
-Güç 250 W
25
EL ALETLERİ SETİ
Kutulu Alet Seti, 17 Parça el aletleri seti ile iktiyaç duyabileceğiniz tüm ekipmanlar tek bir set içerisinde bulunmakta. Set içerisinde ürünler emnniyet açısından özel kaydırma kauçuk sapla imal edilmiştir.

Teknik Özellikler;
-Pratik ev aletleri seti, 17 Parça
-Yumuşak sentetik kauçuk saplı aletler
-Çatal çekiç: çelik, kauçuk+propilen tutacak, nikel kaplı
-Bits uç seti: çelik
-Kombine pense: çelik, propilen tutacak, nikel kaplı
-Kurbağacık: çelik, nikel kaplı
-Kutu: Polipropilen
25
ATÖLYE ÇALIŞMA MASASI ( 12 + 1 )
Masamız için mükemmel bir çözümüdür ve ihtiyaç duyulan birçok farklı ihtiyaca kolay erişim sağlar. Tekerler sayesinde hareket kolaylığı sınıfın herhangi bir alanına kolay erişim imkanı sunar.

Teknik Özellikler;
-Tabla Boyları: 120-L x 90-G x 3-H
-Genel Boyutlar: 120-L x 00-G x 75-H
-Üst Malzeme: 30mm kalın laminant kaplı mdf
-Boya: Eletrostatik toz boya
-Metal Profil: 40x40cm metal profil
-Tekerlekler: Kilitleme mekanizmalı
13
ATÖLYE ÇALIŞAMA MASASI AVADANLIK
Avandanlık kullanarak çalışma alanınızda düzen sağlayabilirsiniz. Profesyonel avadanlıklar raflarınızda masa üstünüzde yada dolaplarınızda bulundurulabilir. İçine dübel, vida, el aletleri gibi pek çok ürünü bir arada konumlandırabilirsiniz.

Teknik Özellikler;
-Malzeme : 4 adet plastik kutu
-Yükseklik : 7 cm
-Genişlik : 10 cm
-Derinlik : 17 cm
-Renk : Gri
13
TABURE ( Moli )
Dayanıklı metal profilden üretilmiş, ahşap kontra oturağa sahip, şık ve konforlu moli tabureyi eğitim kurumlarında güvenle kullanabilirsiniz

Teknik Özellikler;
-Kontra ahşap oturak
-Her yaşa uygun ayak başamak
-Metal ayak
-Eletrostatik toz boya
-Kurumsal konsepte uygun renk seçimi
-Kaydırmaz plastik papuç
25
ÇANTA DOLABI ( YAZI TAHTALI )
Çanta aslı dolabı, çok amaçlı bir düşünce aracı olarak işlev görürken mobil sırt çantası deposu sağlayarak yerleşik kasa veya dolap ihtiyacını ortadan kaldırır. Sırtındaki beyaz tahta ve sırt çantaları için iki döner sütun ve kanca ile bu çözüm, tek bir kişinin taşınması basit, öğrencilere kolay erişim ve sınıf düzeninde esneklik sağlar.

Teknik Özellikler;
-Dış Ölçüler: 120-L x 70-W x 170-H
-Yazı Tahtası Boyutları: 70-L  x 100-H
-Tekerlekler: Kilitleme mekanizmalı
1
RAFLI DOLAP ( YAZI TAHTALI )
4 sabit raflı açık depolama ünitesi ile yapılandırılmış. Daha büyük öğelerin yanı sıra süreçte iş yapan yapımcı projelerinin depolanmasına izin verir. Ekstra derin raflar, birçok farklı tip depolama ihtiyacının karşılanacağını garanti eder.

Teknik Özellikler;
-Dış Ölçüler: 120-L x 70-W x 170-H
-Raf Boyutları: 115-G x 55-D x 16-G
-Yazı Tahtası Boyutları: 70-L  x 100-H
-Tekerlekler: Kilitleme mekanizmalı
1
KUTULU DOLAP ( YAZI TAHTALI )
Çok yönlü, mobil depolama birimi, sınıf depolama ve yapımcı alanları için şık bir tasarım çözümü sunar ve büyük formatlı depolama için kutulu olarak üretilmiştir. Depolama Sisteminin bir parçası olarak Yüksek Depolama Arabası, eğitimcilerin öğrenme materyallerini veya yapımcı manipülatiflerini organize etmesini, depolamasını ve dağıtmasını sağlar.

Teknik Özellikler;
-Dış Ölçüler: 120-L x 70-W x 170-H
-Raf Boyutları: 115-G x 55-D x 16-G
-Plastik Kutu Ölçüleri: 32-G x 55-D x 15-G
-Yazı Tahtası Boyutları: 70-L  x 100-H
-Tekerlekler: Kilitleme mekanizmalı
1

Bu bağlamda çalışmaların olması iş birlikçi çalışma içerisinde bulunması durumunda STEM eğitimi ile ilgili birçok Avrupa Ülkelerinden iyi bir konuma gelebileceğimizi düşünüyorum. Üniversitelerin, kurum ve kuruluşların STEM ışığında doğru adımlar atmaları durumunda başarıyı yakalamak an meselesi olur. Bu makalenin amacı ise bu çalışmaların yapılmasında ilerleyen sürecin ve çalışmaların genel olarak değerlendirilip fayda sağlanması için hazırlanmıştır. Diliyorum ki Ülkemiz bu anlamda hak ettiği yere gelir ve STEM eğitimi alanında ciddi adımlar atılır. 21 yüzyıl becerilerini uygun bireylerin yetiştirilmesi ve tüketici bireylerden çok üretim odaklı bireylerin yetişmesine olanak sağlanır.

STEM Nedir?

STEM disiplinler arası bir öğrenim yaklaşımıdır. Science-Fen, Technology-Teknoloji, Engineering-Mühendislik ve Mathematics-Matematik alanlarının baş harflerinden oluşmakta ve bu alanların birbirine entegre edilmesinde ortaya çıkan bir kavramdır. Farklı bir bakış açısıyla STEM; teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülmesi yani yeni bir ürün ortaya koyulmasına STEM denir.

STEM Eğitiminin Amaçları Nedir?

STEM 1950’li yıllarında ortaya çıkmış bir kavram. (Akgündüz 2015) Çıkış yıllarından itibaren ülkeler kalkınma ve liderlik yapma düşüncesiyle bu alana yönelmişlerdir. Bilimde kalkınma, teknolojide kalkınmaya dayalı bilim insanları yetiştirilmeye ve teknolojiye önem verilmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda ise ülkelere göre farklı görüşler olmasına rağmen ortak amaçları ülkelerinin geleceği için çalışmaların sürdürülebilir olmasıdır. Erken yaşta çocukların üretim odaklı becerileri kazandırmalarını hedef ederek eğitim sistemlerine entegre etmişlerdir. Amaç ise; Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarını iç içe kullanarak yeni bir ürün ortaya koyarak ülkelilerinin ekonomisine fayda sağlamaktır. Bu bağlamda düşünüldüğünde ülke geleceğinde aktif rol üstlenmesidir. STEM eğitiminin iki temel amacı olduğunu belirtebiliriz. Bu amaçlardan birincisi, üniversite düzeyinde bu disiplinlerde meslek seçecek öğrenci sayısını arttırmak, ikincisi ise öğrencilerin fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerindeki temel bilgi düzeylerini arttırarak bu disiplinler ile ilgili problemleri çözmek için günlük yaşamlarında yaratıcı çözümler uygulamalarını sağlamaktır. Özet olarak belirtirsek STEM eğitimi; Meslek seçiminde yardımcı olmak ve disiplinler arası bir öğrenim yaklaşımı olarak belirtebiliriz. Eğitimdeki en önemli kazanımı ise teorideki veriler doğrultusunda ve 21. Yüzyıl becerilerine yatkın yeni ürün ortaya koymaktır.

STEM eğitimi üretim odaklı olmasının yanı sıra eleştirel düşünme, yaratıcılık, yenilenme, problem çözme, Üretkenlik ve Sorumluluk gibi 21. Yüzyıl becerilerini de barındırmaktadır. Maddeler halinde belirtmek gerekirsek STEM eğitiminin kazandırdığı yetiler;

 • Eğitim programının içeriğini canlandırıcı bir öğrenme ortamı sağlar.
 • Öğrencilerin yeni buluşlar keşfetmesini, olaylar arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamaları olanağını sağlar.
 • Yeni ürün ortaya koyarak, ekosisteme katkı sağlar.
 • İşbirliği ve bağımsız çalışma yoluyla öğrencilerin özgüven ve öz yeterliliğini geliştirir.
 • Öğrencileri esneklik ve güven içinde düşünmeye teşvik eder.
 • Yüzyıl becerilerini kazandırmaya olanak sağlar.
 • Karşılaştıkları sorunlara daha kısa ve çözümler üretmeyi sağlar.
 • Öğrenme motivasyonunu artırır.
 • Tasarım odaklı düşünme ve yenilikçi olmayı sağlar.

Türkiye’de STEM Eğitimi

Stem Atölye Kurulumu; Ülkemizin kaderimi yoksa yönetenlerin eksiğimi tartışılır bir konu fakat genel anlamda Avrupa ülkelerine göre üretme, yeni bir ürün ortaya koymakta sorun yaşıyoruz. Eğitim sistemimizden, teknolojiye kadar hep Avrupa’yı örnek alıp yüzyıllar sonra onların ürettiği ortaya koyduğu yöntem ve ürettikleri ürünleri kullanmaya çalışırız. STEM kavramı da bundan nasibini aldığını düşünüyorum. STEM eğitiminin amaçlarından belirtiğimiz gibi doğru meslek seçimi, bireylerin geleceğe yönelik becerilerine göre meslek tercihi yapmaları açısında da oldukça önemlidir. Bireyin üretim yapması, herhangi bir alanda ürün ortaya koyması bireyin o alandaki eğitimi ve yeterliliği ile doğru orantılıdır. Bu da yaptığı meslek seçimi ile alakalıdır. Bu noktada STEM başrol oynamaktadır. Ülkemiz için bu yöntem kullanılmasa da gelişmiş ülkelerin çoğu STEM ışığında eğitim programlarını şekillendirmektedirler.

Belirtiğimiz olumsuzluklara rağmen, Türkiye’de STEM eğitimi alanının da gelişmelerin olması bizi oldukça sevindiriyor. Bu alanda önemli çalışmalar yapan İstanbul Aydın Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. DEVRİM AKGÜNDÜZ hocamızın öncülüğünde oldukça faydalı STEM çalışmaları yapıldı. STEM öğretmeni yetiştirilmesi, Özel/Üstün yetenekli çocukların eğitimi gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Bunların yanı sıra Türkiye STEM eğitimi raporu ve STEM Çalıştay raporu olmak üzere çok önemli 2 rapor yayımlandı.

Yüzyıl Becerileri Neden Önemlidir?

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte gelişmiş ülkeler önemli stratejiler geliştirmeye yönelik çalışmalara önem vermeye başladılar. Bunlar en başında 21. Yüzyıl becerileri yer almaktadır. Yaratıcılık, Eleştirel düşünme, Problem çözebilme gibi 21. Yüzyıl becerilerini çocuklara erken yaşta kazandırmaları için eğitim sistemini buna yönelik yön verdiler. 21. Yüzyıl becerileri kazanımları ışığında üretim odaklı çalışmalara ağırlık vermişlerdir. Bu nedenle 21. Yüzyıl becerileri önem arz etmektedir.

STEM Eğitimi ile 21. Yüzyıl Arasındaki İlişki

21.yüzyıl becerilerinin öneminden vurguladığımız gibi üretim odaklı çalışmaların temelinde önem arz eden 21 yüzyıl becerileri STEM çalışmaları da bu yolda ışık tutmaktadır. Kodlama, programlama, STEM gibi sayısal zekâya hitap eden çalışmalar ise; Eleştirel düşünme, Problem çözebilme, Yaratıcı düşünme, İşbirlikçi çalışma gibi önemli becerileri kazandırmaktadır. Bu beceriler doğrultusunda üretim yapılarak topluma ve ekonomiye fayda sağlanabilmektedir.

iz atölye iletişim

Eğitim kurumları için mekan özgü atölye çözümleri için bizleri arayın. Atölyeler için mobilya ve ekipman çözümlerinin yanı sıra öğrenci ve eğitmen eğitimleri içinde izlere ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0545 834 9353
Mail : bilgi@izatolye.com

neden biz

İz Atölye eğitim kurumlarının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda atölye çalışmaları yapmakta ve atölyeler için sarf malzeme temin imkanı sağlamaktadır. Böylelikle çocukların eğitimlerinin önemli bir yanını teşkil etmesi gereken el ve zihin koordinasyonu tam, eksiksiz sağlanmaktadır. Çocukları artık sadece oyuncaklara ya da bilgisayara veya televizyonun karşısına hapsetmek doğru değil. Motor becerilerini geliştirmek, hayal güçlerini kullanmalarını diğer çocuklarla ekip çalışmasını öğretmek için farklı atölye çalışmaları çok faydalı. Atölye çalışmaları sırasında çocukların hayal gücü desteklendiği gibi konsantrasyonlarına da büyük katkı sağlıyor. Ayrıca ince motor becerilerinin gelişmesine, farklı malzemelerle tanışmak, malzemeleri düzenli ve özenli kullanmayı öğrenmeye kadar pek çok farklı katkı sağlıyor. Çocukların, kendi yaş grupları ile yaptıkları çalışmalar hem sosyalleşmelerini sağlıyor hem biriyle yardımlaşmayı öğrenirken ayrıca bir şey üretmenin keyfine de varıyorlar.

atölye çalışmalarının önemi

Atölye Eğitimi, bütünleşik bir yapı içerisinde fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını birleştirerek; gençlerin analitik düşünmelerini, farklı öğrenme grupları ile etkileşimler kurmalarını, takım çalışması becerisi kazanmalarını, bildiklerini güncel olaylar ile ilişkilendirmelerini ve ürünlerini girişimci bir ruhla sunmalarını sağlar. Öğrencilerin keşfederek ve uygulayarak öğrenmelerini hedefleyen Atölye Eğitimi ile fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik becerilerini öğrencilere kazandırmak ve düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı bireyler yetiştirmek amaçlanır. Atölye Eğitimi Neden Önemli;
 • Öğrencileri motive edebilir. Çünkü gerçek hayattan örneklere de uygulanabilir.
 • Çocuklar neden sonuç ilişkisi kurmaya başlarlar.
 • Öğrenciler daha derin, daha detaylı düşünebilirler.
 • Öğrencilerin bireysel çalışma ve takım çalışması becerilerini geliştirir.
 • Atölye Eğitim, ezberci değil sorgulayıcıdır.
 • İletişim becerileri en üst seviyelere çıkabilir.
 • Öğrenciler eleştirel düşünmeyi öğrenirler.
 • Hata yapmanın aslında ne kadar değerli olduklarını görür öğrenciler.
 • Hatalarından ders çıkarıp tecrübeler edinirler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.