Ahşap Atölyesi Eğitmen Eğitimi; Eğirim kurumlarında son zamanlarsa yaygınlaşan ahşap atölyeleriyle birlikte eğitmen eğitimleri de çözüm bulunması gereken bir durum olarak ortaya çıkmıştır. İz Atölye eğitmenleri uyguladıkları eğitmen eğitimi programlarıyla öğretmenlerimize destek vermektedir.

Ahşap işleri, çocukları “proksimal gelişim bölgesinde” çalışmaya desteklemenin en ideal yoludur. Çocukların yapabileceği ve bileceği şey, çocukların problem çözen olmalarını gerektiren ağaç işçiliğinin açık doğası gereği daima genişletilmektedir. Genellikle başkalarının ne yaptığını ve rehberlikle çocuklarını yeni becerilerde ustalaşmaktan ve daha önce yapamadıklarını elde etmekten büyük bir zevk alırlar.

Ahşap Atölyesi

Ağaç işleri, çocukların problem çözme sürecine girmeleri için mükemmel bir oyun durumu sağlar – çocuklar için erken yaşlardan itibaren gelişmeleri için önemli bir beceri. Çocuklar aynı zamanda el-göz koordinasyonu, mekansal farkındalık, hassasiyet duygusu ve potansiyel olarak tehlikeli araçların güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağını anlama konusunda gelişecektir.

Aletleri nasıl kullanacağımı ve tahtadan bir şeyler yapmayı sevmiyorsam veya bilmiyorsam ne olur?

Marangozluk araçlarını kullanma konusunda çok az deneyime sahipseniz, neden çocuklarla birlikte öğrenme zorluğunu üstlenmeyin. Yeni başladığınız zaman en önemli şey zamanınızı almak. Ne ile rahat edersen başla ve oradan git. Zaman ayırdığınızda, çocuklar sizinle daha kolay bağlantı kuracak ve bu onların güvenini artıracak ve yakında onların (ve siz!) Yapabileceklerine şaşıracaksınız.

Ahşap Atölyesi Faaliyetler

Her yetişkinin çocuklar için bu oyun alanında kendinden emin hissetmesi, bir çekiçle başa çıkabilmesi, odun kesebilmesi vb. Gibi şeyler beklemesi beklenmemektedir. Ancak, eğitim ortamında kim ve kimin için müsait olduğu konusunda en az bir yetişkin olması önemlidir. çocuklara yardım, tavsiye ve destek.

Kadın öğretmenlerin bunu öğretmesi beklenemez ve kızlar daha önce başka şeyler yaparlardı.

Cinsiyet aslında alakasızdır. Kadınlar / kızlar kesinlikle bunu da yapabilir! İzin verilip desteklendiğinde yetkin ve ilgili olabilirler. Hem erkekler hem de kızlar bu alanda beceri, yetkinlik ve güven geliştirebilir.

Ahşap İşleme Hakkında

İyi stoklanmış bir ahşap işleme istasyonu / alanına sahip olmanın, öğretim ortamını daha erkek dostu yapması gerektiği söylenebilir, ancak fırsat hem kız hem de erkek çocuklar için kullanılabilir olmalı ve teşvik edilmelidir.

Eşitlik perspektifinden bakıldığında, kızların bir çiviye vurmayı öğrenmekten, bir tahta parçası dışında bir nesne zanaat etmekten vazgeçilmemesi önemlidir.

Çocukların daha yetenekli ve bilgili çocuklardan öğrenmeleri için bir oyun ortamı
Ağaç işlerinde daha deneyimli olan daha büyük çocuklar ve çocuklar, ne yapmaları ve nasıl yapılacağı konusunda daha az aşina olan ve emin olmayanlar tarafından izlenecek ve kopyalanacaktır. Bir ahşap tezgahın etrafında, birisinin ulaşmak ve yardım teklif etmek istediklerini elde etmekte zorluk çekerken çocukların birbirlerine tavsiyede bulunmaları veya fark edilmeleri nadir değildir.

Ahşap Atölyesi Kurmak

1. Çalışma tezgahı

Evde marangozluk için özel bir çalışma tezgahı sağlamak gerekli değildir, ancak bir çocuğun bir tür masa yüzeyine ihtiyacı vardır (çocuklar testere yapamazlar ve yerde yapmak isteyeceklerinin bir kısmını).

Erken çocukluk merkezlerinde, tüm aletlerin ve ahşabın bir arada ve erişilebilir olmasını sağlamak için bir tezgah gereklidir. 1200mm x 600mm çalışma tezgahı, çocukların yaptıkları etkinliğe bağlı olarak dört çocuk tarafından güvenle kullanılabilir – örneğin yapıştırma ve kesme yapmıyorlarsa, daha fazla sayıda çocuk tezgahta durabilir. Tezgah, kullanan çocuklar için bel yüksekliğinde olmalıdır.

2. Ahşap

Farklı ahşap parçaları ve iyi bir tedarikin olması, çocukların seçimi ve hayal gücü için önemlidir. Atölyeler, bazı nalburdanlar, inşaat işletmeleri, ağaç kesiciler ve kereste fabrikaları ücretsiz kesmeler konusunda yardımcı olabilir ve sağlayabilir.

Talaş haline dönüşürken toksik olan arsenik tuzlar içerdiğinden H4 veya H5 uygulanmış ahşap kullanmayın.

Diğerleri başarısız olursa, 4 cm ila 10 cm kalınlığındaki dallar kullanabilirsiniz. 4 cm ila 10 cm kalınlığındaki dallar, mobilya sınıfı çam ağacı ile karşılaştırıldığında kesmek için harika ve gelmesi kolay olabilir. Evden temizlik şirketleri sıklıkla, değeri olmadığı için vermek istedikleri kırık masalara sahiptir. Paletler genellikle ücretsizdir ve bir gözetleme çubuğu ile ve bir çekiç hızla sıyrılabilir.

Kuş Yuvası Yapımı

40 cm çapında ve yaklaşık 25 cm – 30 cm yüksekliğinde olan yağ kütükleri, çocuklar için harika çalışma tezgahları oluşturur. Çalışırken üstlerine çivi koyabilirler.

Drift wood normal ahşaptan biraz daha yumuşak olmasına rağmen, görmeyi öğrenmek için mükemmeldir. Bazı alanlarda almak kolaydır.

3. Mengenler ve kelepçeler

Çocuklar bir odun parçasını tutabilecek ve bir yetişkin gibi bir eliyle kesebilecek güce sahip değildir, bu nedenle ilk adım onlara ahşabı sabit tutmak için nasıl bir mengene veya G kıskacının kullanılacağını öğretmektir.

Bazı çocukların ahşabın hareket etmesini durdurmak için gereken sıkıştırma kuvvetini elde etmek için biraz yardıma ihtiyacı olabilir. Onların yardımcısını olabildiğince sıkmalarını sağlayın ve sonra onlar için son sırayı verin. Ahşap sağlam bir şekilde yerine oturduğunda, bir sonraki adıma geçin.

Vices hırdavatçılardan satın alınabilir ve tezgahlara vidalanmaları gerekir, böylece hareket etmemeleri gerekir. Tezgâhlara takılması çok daha kolay olduğu ve çocukların tezgahta kesim yapma riskini önlediği için mühendis yardımcısı tercih edilir. Veya iyi bir seçenek, tezgahın üstünde yeterli çıkma varsa birkaç G kıskaç mengenesidir. Bunlar ucuzdur ve hızlı bir şekilde kaydırılabilir – iki odun parçası için iki sıraya konulabilir.

Testereler

Bir testere kullanmak, bildiğiniz tek şey, onu mümkün olduğunca hızlı ve sert bir şekilde ileri geri itmeniz gerektiğinde zor bir iştir. Bu yaklaşım tehlikelidir. Eğer çocuklar gerçekten kesmeye başlayıp tahtadan geçmeyi başarırlarsa, son kesim tahtadan kesilir, tüm direnç kaldırılır ve testere çocuğun ağırlığının hareket ettiği masa boyunca hareket eder. Testerenin arkasındaki kontrplak levha şeklinde döndürülmüş bir perde, harikadır ve bir çocuk kayarsa testereyi zararsız bir şekilde durduracaktır.

Kesimi başlatmak için en iyi yöntem, çocuğun ahşabın üstüne bir kurşun kalem çizgisi veya işareti çizmesidir. Testereyi işaretin üzerine, tutamacın yakınına yerleştirin, ardından küçük bir kuvvetle testereyi geriye doğru çekin. Ardından testereyi tekrar yerleştirin ve geriye doğru çekin. Yaklaşık 5 mm’lik bir oyuk oluşturulduktan sonra, oluğun 2 cm derinliğe gelinceye kadar testereyi hafifçe ileri ve geri itmesini sağlayın. Bu hafif ve narin kısımdır.

Ahşap Atölyesi
Ahşap Atölyesi

Şimdi gerçekten kendilerini uygulayabilirler. Unutmayın ki, üç ya da dört yaşında, testerenin çalışabilmesi için mevcut tüm güçlerini ve vücut ağırlıklarını gerektireceklerini ve sonunda kestiklerinde düzeltmek için hiçbir güç kalmayacaklarını unutmayın. Ne olacağını biliyorsan, hazırlıklı olabilirsin.

Ucuz testereler satın alın ve testereler diş kaybettiğinde bunları değiştirin – bunlar zamanla yapacaklardır.

Pense

Pense normal olarak bir şeyler almak ve bir şeyler çıkarmak için kullanılır. Çocuk bir şeyler almak için onları maşa gibi kullanmaya alışınca, pense makasa çok benzer.

Pense kesicilere sahip olmaktan kaçının, çünkü bir parmak yakalanırsa bunlar tehlikeli olabilir. Küçük elektronik pense çocuklar için mükemmel boyuttadır ve kullanıma hazırdır. Bunlar mühendislik penselerinin yaklaşık yarısı kadardır ve küçük eller için daha uygundur.

Çekiçler ve çiviler

Yetişkinler, çocuklara çekiç vurmasına izin verirlerse birbirlerine çarpacaklarından korkabilirler. Ancak, eşit olarak, çocukların birbirlerine blok köşesinden bloklar veya kum havuzundan maça gibi başka nesnelerle çarpma riski vardır. Bir gözetim, çocuk izleme ve çekiçlerin (ve diğer araçların) amaçlanan amaçlarla kullanıldığından emin olunması bir durumdur.

Güvenlik nedeniyle, çekiçle kafa yüksekliğinden daha yükseğe çıkmaması konusunda çocuklarla konuşun – bu, yanlışlıkla kendilerine veya arkalarından başka bir çocuğa çarpmalarını önler.

Küçük veya çocuk büyüklüğünde çekiçler nalburdan alınabilir. Düzenli uzunlukta tahta saplı bir çekiçin kısaltılması, sadece normal bir testere gerektiren, ucuz ve basit bir egzersizdir.

Bileğinize kullanma ve çiviyi vurmak için çekiciyi sallama hakkında çocuklara gösteriniz ve açıklayınız. Çocuk kısa çekiciyi kullanma konusunda güven kazandıktan sonra, başlamak için çiviyi tutmaya başlayabilir.

Çocuklara bir tahta parçası içinde çivi çakmaya başladıklarında, tam boy bir çekiç ve biraz daha fazla talimat verilebilir. Gerekirse yaralanmamak için küçük parmakları kurtarmak için gerekirse çivinin alt kısmındaki bir kıyafet çivisi yardımcı olabilir.

Çivileri seçerken, bunlar kolayca bükülürken ucuz panel pimleri seçme dürtüsüne direnç gösterirler. Uzun tırnaklar tahtadan geçer ve altındaki tezgah veya yüzeye zarar verir. Alçı ağızları ucuz ve mükemmel uzunluktadır. Çocuklar pelerinlerle rahat olduklarında diğer bedenleri de deneyin. Çocuğun dayanabileceğinden çok daha ağır bir çekiçle yerleştirilmek üzere tasarlandıkları için büyük tırnaklardan kaçının.

Tornavidalar ve vidalar

Küçük bir yağ tornavida ve vidalar küçük ellerle iyi çalışır. Bir elektrikli tornavida harika bir eklenti olabilir ancak elektrikli matkaplar gibi genellikle şarj edilmesi çok zaman alır.

Matkaplar

Asla küçük çocuklarda elektrikle çalışan bir tatbikat kullanmayın. Şebeke motorlu matkaplar çok fazla torka sahiptir; ve kıyafetlerin ve saçların yakalanıp dolaşmalarına ve büyük yaralanmaların devam etmesi tehlikesi vardır.

Akülü matkaplar genellikle delik delmek ve vida takmak için kullanılır. 12 voltluk ucuz olanların çoğu çok fazla güce sahip değil. Bazı okul öncesi öğretmenler, ustalıkla makul 12 voltluk bir akülü matkap kullanabilirler ancak yine de denetim önemlidir. Yetişkin, gerektiğinde çocuğun güvenliğini desteklemek için çocuğun ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Akülü matkaplar, sapın dibinde çok fazla ağırlığa sahiptir, bu da torku önler ve genellikle kullanılan kuvvet üzerinde bir miktar kontrol sağlayan bir debriyaj sistemine sahiptir. Ayrıca saç gibi şeyleri dolaştırmak için daha az alana sahip anahtarsız mandrenleri vardır – ancak uzun saçlar (kız ve erkek çocuklarda ve yetişkinlerde), herhangi bir alet kullanılırken her zaman bir midilli kuyruğuna geri çekilmelidir.

iz atölye iletişim

Eğitim kurumları için mekan özgü atölye çözümleri için bizleri arayın. Atölyeler için mobilya ve ekipman çözümlerinin yanı sıra öğrenci ve eğitmen eğitimleri içinde izlere ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0545 834 9353
Mail : bilgi@izatolye.com

neden biz

İz Atölye eğitim kurumlarının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda atölye çalışmaları yapmakta ve atölyeler için sarf malzeme temin imkanı sağlamaktadır. Böylelikle çocukların eğitimlerinin önemli bir yanını teşkil etmesi gereken el ve zihin koordinasyonu tam, eksiksiz sağlanmaktadır. Çocukları artık sadece oyuncaklara ya da bilgisayara veya televizyonun karşısına hapsetmek doğru değil. Motor becerilerini geliştirmek, hayal güçlerini kullanmalarını diğer çocuklarla ekip çalışmasını öğretmek için farklı atölye çalışmaları çok faydalı. Atölye çalışmaları sırasında çocukların hayal gücü desteklendiği gibi konsantrasyonlarına da büyük katkı sağlıyor. Ayrıca ince motor becerilerinin gelişmesine, farklı malzemelerle tanışmak, malzemeleri düzenli ve özenli kullanmayı öğrenmeye kadar pek çok farklı katkı sağlıyor. Çocukların, kendi yaş grupları ile yaptıkları çalışmalar hem sosyalleşmelerini sağlıyor hem biriyle yardımlaşmayı öğrenirken ayrıca bir şey üretmenin keyfine de varıyorlar.

atölye çalışmalarının önemi

Atölye Eğitimi, bütünleşik bir yapı içerisinde fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını birleştirerek; gençlerin analitik düşünmelerini, farklı öğrenme grupları ile etkileşimler kurmalarını, takım çalışması becerisi kazanmalarını, bildiklerini güncel olaylar ile ilişkilendirmelerini ve ürünlerini girişimci bir ruhla sunmalarını sağlar. Öğrencilerin keşfederek ve uygulayarak öğrenmelerini hedefleyen Atölye Eğitimi ile fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik becerilerini öğrencilere kazandırmak ve düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı bireyler yetiştirmek amaçlanır. Atölye Eğitimi Neden Önemli;
  • Öğrencileri motive edebilir. Çünkü gerçek hayattan örneklere de uygulanabilir.
  • Çocuklar neden sonuç ilişkisi kurmaya başlarlar.
  • Öğrenciler daha derin, daha detaylı düşünebilirler.
  • Öğrencilerin bireysel çalışma ve takım çalışması becerilerini geliştirir.
  • Atölye Eğitim, ezberci değil sorgulayıcıdır.
  • İletişim becerileri en üst seviyelere çıkabilir.
  • Öğrenciler eleştirel düşünmeyi öğrenirler.
  • Hata yapmanın aslında ne kadar değerli olduklarını görür öğrenciler.
  • Hatalarından ders çıkarıp tecrübeler edinirler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.