Masal Okulu Eğitimleri Başladı; Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, İstanbul Masal Okulunun ilk dersine katıldı. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Kütüphanede Hayat Var Projesi, Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde hayata geçirdiği projelerden biri.

Projeyle, İstanbul’daki okul kütüphanelerimizin öğrencilere hayat veren mekânlar hâline gelmesini amaçlanıyor. Ayrıca okul kütüphanelerinin yenilenmesi ve masallarla hayat bulması için bir dizi çalışmalar yapıldı.

Masal Yolculuğu

Proje kapsamında, İstanbul’daki masal anlatıcısı öğretmenlerimiz bir araya gelerek tüm okul kütüphanelerinde eş zamanlı masal anlattılar. Öğretmenlerimizden gelen yoğun talep üzerine 16 Mart 2019’ta 800 öğretmenimizin katılımıyla “İstanbul Masal Zirvesi” düzenlendi. Birbirinden değerli konuşmacıların katıldığı zirve iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. Zirvede masalın eğitimdeki önemi çeşitli boyutlarıyla tartışıldı.

Masal zirvesi, masalların neden önemli olduğunu dahası; öğretmenlerin sınıfta kullandığı teknikleri, çocuklardan ve velilerden aldığı geri bildirimleri sunarken, masalların sınıf ortamında ne şekillerde değerlendirilebileceğini gösterdi. Masal zirvesinin ardından masal anlatıcılığı eğitimi almak isteyen öğretmenlerin talepleri üzerine öğretmenlere yönelik 80 saatlik masal anlatıcılığı eğitim modülü geliştirildi. Zira masal, çocuklara hayal kurmayı, hayallerine giderken yollarına çıkan engelleri aşmayı dahası dinlemeyi ve duygudaşlığı öğretir.

Masal Anlatıcılığı Eğitimi

Bu düşünceyle, binlerce başvuru arasından seçilen 50 öğretmenimiz her cumartesi günü Üsküdar Validebağ Öğretmenevi’nde eğitim alacak. Masal anlatıcılığı eğitimlerini ise 12 masal anlatıcısı öğretmenimiz ve 10 masal anlatıcısı akademisyen verecek. İstanbul Masal Okulunu başarı ile tamamlayan öğretmenlerimiz okul kütüphanelerinde gönüllü bir şekilde masal anlatacaklar. Yine bu öğretmenlerimiz masalları kendi derslerinin öğretim programlarına uyarlayarak kullanacaklar.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, kültürel mirasımız ve söz varlığımızı yeni nesillere aktarmayı amaçlayan İstanbul Masal Okulunun ilk dersine katıldı. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı’nın çaldığı zille başlayan masal dersleri, ses ve sözü bir araya getiren masallarımızın eğitim ortamlarımıza daha nitelikli bir şekilde taşınması bakımından da önemli bir adım.

Masal aslında her şeyden önce ve daha çok ses demek… Bu yüzden masal okunmaktan ziyade dinlenir. Biri anlatır, diğerleri dinler. Kısalığı, dili, yapısı buna uygundur. Gelgelelim sese karşı olan hassasiyetimiz, yaşımız ilerledikçe özellikle görme duyumuzun sürekli uyarılmasıyla geri planda kalmaya başlıyor. Buna rağmen masal o hassasiyeti yeniden yeniden yaşayacağımız mahrem bir alan. Masalları profesyonel bir anlatıcıya ya da seslendirme sanatçısına okutarak kaydetmek, evde, sınıfta çocuklara kayıttan dinletmek mümkün. Öğretmen de bir on dakika nefes alır, o da bir masal dinler. Ama öğretmenlerin kendi içlerinden geldiği gibi masal okumalarının/anlatmalarını yerini hiçbir şeyin tutmayacağı açıktır.

Masal Dinlemeyen Kalmasın!

Bu düşünceyle hayata geçirilen İstanbul Masal Okulunun ilk dersine 39 ilçemizden, 50 kursiyer öğretmenimiz ve 15 masal anlatıcısı öğretmenimiz katıldı. İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, masalların çocukların dünyasında önemli bir yere sahip olduğuna, kütüphanelere hayat veren Kütüphanede Hayat Var Projesi kapsamında gerçekleşen bu etkinliğin güzel bir örneklik teşkil ettiğine vurgu yaptı. Programda emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

AR-GE Kültür Biriminden Özgür Aras Tüfek, Bakanımız Ziya Selçuk’a İstanbul Masal Okulunun serüvenini anlattı. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde öğretmenin sınıfa sığmayan bir ışık olduğuna inandıklarını belirten Tüfek, gönüllü ve fedakâr öğretmenlerimizle yola çıktıklarını ve “Kütüphaneler hayat bulsun masal dinlemeyen çocuk kalmasın!” anlayışıyla hareket ettiklerini vurguladı.

Masal anlatıcısı öğretmenlerimizin bir dizi etkinliğini zevkle dinleyen Bakanımız Ziya Selçuk öğretmenlerimize bir masal anlattı; çok değerli olan İstanbul Masal Okulunun daimilikle taçlandırılması gerektiğini söyledi.

Daha sonra Bakanımız Ziya Selçuk, İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ve masalcı öğretmenlerimizle hatıra fotoğrafı çektirdi.

iz atölye iletişim

Eğitim kurumları için mekan özgü atölye çözümleri için bizleri arayın. Atölyeler için mobilya ve ekipman çözümlerinin yanı sıra öğrenci ve eğitmen eğitimleri içinde izlere ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0545 834 9353
Mail : bilgi@izatolye.com

neden biz

İz Atölye eğitim kurumlarının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda atölye çalışmaları yapmakta ve atölyeler için sarf malzeme temin imkanı sağlamaktadır. Böylelikle çocukların eğitimlerinin önemli bir yanını teşkil etmesi gereken el ve zihin koordinasyonu tam, eksiksiz sağlanmaktadır. Çocukları artık sadece oyuncaklara ya da bilgisayara veya televizyonun karşısına hapsetmek doğru değil. Motor becerilerini geliştirmek, hayal güçlerini kullanmalarını diğer çocuklarla ekip çalışmasını öğretmek için farklı atölye çalışmaları çok faydalı. Atölye çalışmaları sırasında çocukların hayal gücü desteklendiği gibi konsantrasyonlarına da büyük katkı sağlıyor. Ayrıca ince motor becerilerinin gelişmesine, farklı malzemelerle tanışmak, malzemeleri düzenli ve özenli kullanmayı öğrenmeye kadar pek çok farklı katkı sağlıyor. Çocukların, kendi yaş grupları ile yaptıkları çalışmalar hem sosyalleşmelerini sağlıyor hem biriyle yardımlaşmayı öğrenirken ayrıca bir şey üretmenin keyfine de varıyorlar.

atölye çalışmalarının önemi

Atölye Eğitimi, bütünleşik bir yapı içerisinde fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını birleştirerek; gençlerin analitik düşünmelerini, farklı öğrenme grupları ile etkileşimler kurmalarını, takım çalışması becerisi kazanmalarını, bildiklerini güncel olaylar ile ilişkilendirmelerini ve ürünlerini girişimci bir ruhla sunmalarını sağlar. Öğrencilerin keşfederek ve uygulayarak öğrenmelerini hedefleyen Atölye Eğitimi ile fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik becerilerini öğrencilere kazandırmak ve düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı bireyler yetiştirmek amaçlanır. Atölye Eğitimi Neden Önemli;
  • Öğrencileri motive edebilir. Çünkü gerçek hayattan örneklere de uygulanabilir.
  • Çocuklar neden sonuç ilişkisi kurmaya başlarlar.
  • Öğrenciler daha derin, daha detaylı düşünebilirler.
  • Öğrencilerin bireysel çalışma ve takım çalışması becerilerini geliştirir.
  • Atölye Eğitim, ezberci değil sorgulayıcıdır.
  • İletişim becerileri en üst seviyelere çıkabilir.
  • Öğrenciler eleştirel düşünmeyi öğrenirler.
  • Hata yapmanın aslında ne kadar değerli olduklarını görür öğrenciler.
  • Hatalarından ders çıkarıp tecrübeler edinirler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.