Zafer Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan toplam 13,5 milyon TL kaynak ayrılan 2019 Yılı Destek Programları açılış toplantısı ile duyuruldu.

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan 10 Milyon TL bütçeli Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP) 2,5 Milyon TL bütçeli 2019 Yılı Fizibilite Desteği Programı (2019 FD) ve 1 Milyon TL bütçeli 2019 Yılı Teknik Destek Programı (2019 TD olmak üzere toplam 13,5 Milyon TL kaynak tahsis edilmiş olan 2019 Yılı Destek Programları açılış toplantısı ile kamuoyuna ilan edildi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan toplantıya Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Manisa Valisi Ahmet Deniz, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Kütahya Valisi Ömer Toraman, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, 1’inci Komando Eğitim Tugay Komutanı Alb. Güven Dere, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyeleri, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinden kamu, özel sektör ve STK temsilcileri, Aselsan adına Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Karataş, Habitat Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, Microsoft adına Sosyal Sorumluluk Koordinatörü Mehmet Can Irhan, kaymakamlar, belediye başkanları, il ve ilçe milli eğitim müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, ajans olarak proje teklif çağrısı kapsamında bugüne kadar 407 projeye 132 milyon TL kaynak aktardıklarını, eş finansman katkısıyla birlikte yatırımcıların bölgede 323 milyon TL’lik yatırım yapmasına vesile olduklarını kaydetti. Oğuz, Manisa’dan başlayarak diğer illere de yaymak amacıyla savunma sanayi eko sistemi oluşturacaklarını belirtti. Oğuz, “YENEP bizler için mali destek programı olmanın çok ötesinde milli bir sorumluluk. Bu program sayesinde Kendin Yap olarak adlandırdığımız sistematik bir dijital eğitim eko sistemi oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu eko sistemi de başta il milli eğitim müdürlüklerimiz olmak üzere üniversitelerimiz, Aselsan, Arçelik, Microsoft, Habitat Derneği, Insıder firması gibi eğitim ve teknoloji alanında ülkemizin göz bebeği kurum ve kuruluşları ile birlikte oluşturacağız” dedi.

Ajans üyesi İllerin milli eğitim müdürlükleri adına konuşan Manisa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Necmettin Okumuş, teknoloji üretmenin yetmediğini, onu aynı zamanda kullanmak gerektiğini ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Koordinasyon Dairesi Başkanı Ahmet Şimşek çalışmaları ve destekleri hakkında bilgi verdi.

Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Manisa Valisi Ahmet Deniz, geçmişimizden güç aldığımızı ve gurur duyduğumuzu belirterek, “Biz medeniyet kuran gerçek anlamda bunu dünyaya anlatan bir milletiz. Bunu nasıl yaptık. Bilgiye dayanarak, sahip olduğu bilgiyi irfanla bütünleştirerek gerçek anlamda merhametle, adaletle dünyaya asırlarca yön verdik ve hükmettik. Ne zaman bu anlayıştan uzaklaştık artık çağı yakalayamaz duruma geldik. Değişimi, dönüşümü kaçırdığınız zaman yakalamak güçleşiyor. Bu uğraşlar onun için. Gelişimi, dönüşümü zamanında yakalamalıyız” dedi.

Zafer Kalkınma Ajansı Kodlama Atölye

Eğitimde nitelik konusunda istenen seviyede olmadıklarını belirten Vali Deniz, 2023 eğitim vizyonunda ısrarla bahsedilen konulardan birinin, bugün yapmaya çalıştığımız 10 milyon TL bütçeyle dijital dönüşümü sağlayacak, kodlama eğitiminin, sanayi 4.0 denilen programın bir başlangıcı olduğunu söyledi. Vali deniz, “Çünkü çağımız bilgi çağı, teknoloji çağı, üretim çağı, ihracat çağı. Manisa’nın 17 ilçesinde 18 tane Kodla Manisa atölyesi kuruldu. Yaklaşık 85 bin civarında öğrencimiz bu eğitimlerden geçirilmiş. Gerçekten 12-13 yaşındaki pırıl pırıl çocuklarımızın orada ürettikleri ürünleri, robotları kendi hayal edip gözlerindeki ışıltıyı, heyecanı görünce bu iş olur, bu işi biz yaparız. Bu millet yapar, bu çocuklar yapar. Yeter ki biz onlara bu imkan ve fırsatı tanıyalım. İşte bu proje onun için var, onun için kıymetli. Onun için bu konuda hassas davranalım, koşturalım. İl ve ilçe milli eğitim müdürlerimiz sahiplensinler” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Zafer Kalkınma Ajansı Program Yönetimi Birimi Başkanı Erce Şengül tarafından Zafer Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Destek Programlarının tanıtımı gerçekleştirildi. YENEP, kamu, STK ve özel sektör işbirliğinde uygulanacak programa ASELSAN, Arçelik, Microsoft, Insider firmaları ve Habitat Derneği destek veriyor.

Program, Ajans Yönetim Birim Başkanı Erce Şengül’ün sunumundan sonra Sponsorluk ve Gönüllü Mentörlük protokolünün imzalanması ile tören sona erdi.

Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP)

İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yönelik hazırlanan YENEP kapsamında TR33 Bölgesi’nin dijital dönüşüm sürecini hızlandıracak ve sürdürülebilir kılacak geleceğin nitelikli iş gücünün oluşturulması amacıyla okul çağındaki çocukların tasarım, yenilikçilik, üretkenlik kapasitelerinin geliştirilmesi amaçlanmakta olup program kapsamında 10 milyon TL mali kaynak tahsis edilmiştir.

YENEP kapsamında sadece TR33 Bölgesi il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri uygun başvuru sahibi olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte yerel yönetimler, üniversiteler, meslek kuruluşları ve OSB’ler projeler kapsamında ortak ve iştirakçi olarak yer alabilecektir. İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin aşağıdaki önceliklere yönelik projeleri desteklenecektir:

Öncelik 1) 6-14 yaş arası öncelikli olmak üzere eğitim çağındaki çocukların algoritmik düşünme, robotik kodlama ve tasarım becerilerinin geliştirilmesi amacıyla kendin yap atölyelerinin kurulması ve bu atölyelerde görev alacak nitelikli bir eğitim kadrosunun oluşturulması.

Öncelik 2) Bölgedeki mevcut kodlama atölyelerinin teknolojik ve beşeri altyapısının güncel teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda iyileştirilmesi

Öncelik 3) Eğitimde fırsat eşitliği kapsamında özellikle il/ilçe merkezinden uzaktaki köy ve beldelerde eğitim görmekte olan çocuklara hizmet vermek üzere mobil kendin yap atölyelerinin oluşturulması

Programın son başvuru zamanı elektronik ortamda (KAYS) proje başvurularının yapılması için 7 Nisan 2019 saat 23.59, proje taahhütnamelerinin Ajansa teslimi içinse 12 Nisan 2019 saat 18.00’dir.

Ayrıntılı bilgi için. Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP)

iz atölye iletişim

Eğitim kurumları için mekan özgü atölye çözümleri için bizleri arayın. Atölyeler için mobilya ve ekipman çözümlerinin yanı sıra öğrenci ve eğitmen eğitimleri içinde izlere ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0545 834 9353
Mail : bilgi@izatolye.com

neden biz

İz Atölye eğitim kurumlarının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda atölye çalışmaları yapmakta ve atölyeler için sarf malzeme temin imkanı sağlamaktadır. Böylelikle çocukların eğitimlerinin önemli bir yanını teşkil etmesi gereken el ve zihin koordinasyonu tam, eksiksiz sağlanmaktadır. Çocukları artık sadece oyuncaklara ya da bilgisayara veya televizyonun karşısına hapsetmek doğru değil. Motor becerilerini geliştirmek, hayal güçlerini kullanmalarını diğer çocuklarla ekip çalışmasını öğretmek için farklı atölye çalışmaları çok faydalı. Atölye çalışmaları sırasında çocukların hayal gücü desteklendiği gibi konsantrasyonlarına da büyük katkı sağlıyor. Ayrıca ince motor becerilerinin gelişmesine, farklı malzemelerle tanışmak, malzemeleri düzenli ve özenli kullanmayı öğrenmeye kadar pek çok farklı katkı sağlıyor. Çocukların, kendi yaş grupları ile yaptıkları çalışmalar hem sosyalleşmelerini sağlıyor hem biriyle yardımlaşmayı öğrenirken ayrıca bir şey üretmenin keyfine de varıyorlar.

atölye çalışmalarının önemi

Atölye Eğitimi, bütünleşik bir yapı içerisinde fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını birleştirerek; gençlerin analitik düşünmelerini, farklı öğrenme grupları ile etkileşimler kurmalarını, takım çalışması becerisi kazanmalarını, bildiklerini güncel olaylar ile ilişkilendirmelerini ve ürünlerini girişimci bir ruhla sunmalarını sağlar. Öğrencilerin keşfederek ve uygulayarak öğrenmelerini hedefleyen Atölye Eğitimi ile fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik becerilerini öğrencilere kazandırmak ve düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı bireyler yetiştirmek amaçlanır. Atölye Eğitimi Neden Önemli;
  • Öğrencileri motive edebilir. Çünkü gerçek hayattan örneklere de uygulanabilir.
  • Çocuklar neden sonuç ilişkisi kurmaya başlarlar.
  • Öğrenciler daha derin, daha detaylı düşünebilirler.
  • Öğrencilerin bireysel çalışma ve takım çalışması becerilerini geliştirir.
  • Atölye Eğitim, ezberci değil sorgulayıcıdır.
  • İletişim becerileri en üst seviyelere çıkabilir.
  • Öğrenciler eleştirel düşünmeyi öğrenirler.
  • Hata yapmanın aslında ne kadar değerli olduklarını görür öğrenciler.
  • Hatalarından ders çıkarıp tecrübeler edinirler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.