Eğitim Mobilyaları Hakkında; Temel gözlemci sınıfları olduğumda, öğretmenlere istedikleri geri bildirimleri hakkında sık sık sorular soruyordum. Başarısız olarak, en popüler istek “Öğrencilerim meşgul olup olmadığını söyle” idi.

Toplanacak veri türleri konusunda yuvarlak-yuvarlak davranarak, tutkulu öğrenicilerin nasıl yetiştirileceğini tartışırdık. Öğrencilerin düşüncelerini, duygularını, davranışlarını ve başarılarını düşünürüz. Ancak, öğrenciler kendilerini tek kollu bir haydut olarak adlandırdığımız şeye sürüklediklerinde, odadaki gerçek mobilyaların nasıl yardımcı olabileceğini nadiren düşündük.

Ölçme Nişanı

Birkaç yıl hızlıca ilerliyorum ve şimdi kendimi daha çekici öğrenim ortamlarını fiziksel olarak tasarlamak için eğitmenlerle çalışıyorum.

Her zaman, öğretmenlerin daha başarılı okul kültürleri yetiştirmek için fırsatlardan yararlanmalarına yardımcı olacak kaynaklara göz atmak için bir araştırma makalesi kısa bir süre önce dikkatimi çekti.

Hakemli yükseköğretim Planlaması dergisinin Kış 2013 baskısında bulunan makale, öğrenci katılımının on iki faktörünü sunmaktadır.

 • İşbirliği
 • Odak
 • Aktif Katılım
 • Etkileşimde bulunma fırsatı
 • Malzemeye çoklu yollarla tekrarlanan maruz kalma
 • Sınıf içi geribildirim
 • Gerçek hayat senaryoları
 • En iyi öğrenme yöntemlerini kullanabilme becerisi
 • Fiziksel hareket
 • Uyarım
 • Katılmak için rahat hissetmek
 • Zenginleştirici bir deneyim yaratmak

Çalışmada, öğrenciler ve öğretim elemanlarından, geleneksel olarak döşenmiş sınıflardaki deneyimlerini, öğrenmede daha fazla esneklik sağlayacak şekilde tasarlanmış bir ortamla karşılaştırmaları istenmiştir.

Sonuçlar, aktif öğrenme için tasarlanan sınıfların – yani, fiziksel alanın öğrenciler ve öğretim üyeleri için deneyimlere odaklanmayı desteklediği yerlerde – öğrenci katılımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir (p <0.001).

Esneklik, İşbirliği ve Öğrenmeyi Görünür Hale Getirme

Tek silahlı haydutlarla sınıfları doldurmak yerine, okullar, öğrenme ortamlarını, tekerlekli sandalyeler, rahat sandalyeler ve bol yazı yüzeyleri üzerinde esnek masalarla giderek daha fazla doldurmaktadır. Niye ya? Çünkü:

Kolayca taşınan tablolar çeşitli aktivitelere izin verir ve işbirlikli öğrenme deneyimlerini teşvik eder.

Öğrencilerin rahatlığı ve ilgiyi arttırmak için yardım edebilecekleri ve taşıyabilecekleri sandalyeler.

Beyaz tahtalara, özel olarak boyanmış duvarlara ve hatta pencerelere yazılabilen çok sayıda silinebilir işaretleyici, daha görünür hale gelmeyi düşünür.

Eğitimciler bir süredir, öğrencilerin çalışmalarını duygusal olarak güvenli ortamlarda herkese göstermeye teşvik edildiği zaman, başarısızlık korkusunun ötesine geçerek anlamlı bir şekilde yineleme yapmayı öğrenmeleri gerektiğini biliyorlardı. Doğru araçlar ve zihniyet göz önüne alındığında, başarılı yaklaşımlarda birlikte problem çözme konusunda ustalaşırlar. Birbirinin düşüncesine dayanarak, bir işbirliği kültürü ve 21. yüzyılda başarı için ihtiyaç duyacakları becerileri geliştirmeyi öğreniyorlar.

Bir Hibe Fırsatı

Esneklik ve ilham verici estetik içeren yaratıcı mekanların daha fazla öğrenci katılımına yol açtığını bilerek, Steelcase Education’ın eğitim inovasyonu arayışı hakkında daha fazla bilgi edinmeye meraklıydım.

27 Şubat 2015’ten itibaren Aktif Öğrenme Merkezi (ALC) hibeleri, eğitimcilerin fiziksel alanlarının tasarımından yararlanarak aktif öğrenme girişimlerini daha iyi uygulamalarına yardımcı olmayı umuyor. Onbeş hibe (her biri 35.000 ABD Doları ile 50.000 ABD Doları arasında), 28 – 32 öğrenci için tasarlanan bir sınıf için mobilya, entegre teknoloji, tasarım, kurulum ve kullanım sonrası değerlendirme sağlayacak. (Uygun sınıflar Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da olmalı ve 6-12. Sınıflara veya üniversite veya üniversitedeki öğrencilere hizmet vermelidir.)

İki yıllık program kapsamında Steelcase, aktif öğrenim sonrası doluluk değerlendirmesini kullanarak yeni tasarlanan alanlarda öğrenci ve eğitimci katılımını da değerlendirecek.

Seçilen hibe Programları, Düğüm, Verb veya Karma Öğrenim sınıfı dahil olmak üzere Steelcase tarafından geliştirilen öğrenme ortamlarını kurma olanağına sahip olacak.

Birçoğu Node sandalyesine aşinadır. 60 Dakika boyunca seçilen Düğüm, David Kelly ve IDEO’daki ekibi tarafından tasarlandı. Öğrencilerin kolayca dönmelerine ve hareket etmesine izin vermek, hatta bir sırt çantası için uygun bir yer sağlar.

Verb ekibi masa sistemi, etkileşim ve işbirliği gerektiren grup çalışması için tasarlanırken kişisel bir çalışma alanı sunma becerisini de korur. (Öğrencilerin test veya odaklanma için mahremiyete ihtiyaç duyduğu zamanlar için, küçük beyaz tahtalar gizlilik bölücüler haline gelebilir.)

Karma eğitim sistemi, eğitmenlerin ve öğrencilerin, eldeki etkinlik için kendi alanlarını kişiselleştirebilmelerini sağlayan çeşitli bileşenler içerir. Çünkü eşyalar, konferans modundan, bağımsız veya takım çalışmasına, sunuma, tartışmaya ve tekrar tekrar kolayca dönebilir.

Bir Uygulama Topluluğu

Benim için, bu hibe en cazip özelliği, yeni sınıf mobilya almak yanı sıra, hibe öğrenci katılımı ile ilgili mesleki gelişim elde edecek olmasıdır. Hepsinden iyisi, aynı zamanda rakiplere de verilecek

iz atölye iletişim

Eğitim kurumları için mekan özgü atölye çözümleri için bizleri arayın. Atölyeler için mobilya ve ekipman çözümlerinin yanı sıra öğrenci ve eğitmen eğitimleri içinde izlere ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0545 834 9353
Mail : bilgi@izatolye.com

neden biz

İz Atölye eğitim kurumlarının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda atölye çalışmaları yapmakta ve atölyeler için sarf malzeme temin imkanı sağlamaktadır. Böylelikle çocukların eğitimlerinin önemli bir yanını teşkil etmesi gereken el ve zihin koordinasyonu tam, eksiksiz sağlanmaktadır. Çocukları artık sadece oyuncaklara ya da bilgisayara veya televizyonun karşısına hapsetmek doğru değil. Motor becerilerini geliştirmek, hayal güçlerini kullanmalarını diğer çocuklarla ekip çalışmasını öğretmek için farklı atölye çalışmaları çok faydalı. Atölye çalışmaları sırasında çocukların hayal gücü desteklendiği gibi konsantrasyonlarına da büyük katkı sağlıyor. Ayrıca ince motor becerilerinin gelişmesine, farklı malzemelerle tanışmak, malzemeleri düzenli ve özenli kullanmayı öğrenmeye kadar pek çok farklı katkı sağlıyor. Çocukların, kendi yaş grupları ile yaptıkları çalışmalar hem sosyalleşmelerini sağlıyor hem biriyle yardımlaşmayı öğrenirken ayrıca bir şey üretmenin keyfine de varıyorlar.

atölye çalışmalarının önemi

Atölye Eğitimi, bütünleşik bir yapı içerisinde fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını birleştirerek; gençlerin analitik düşünmelerini, farklı öğrenme grupları ile etkileşimler kurmalarını, takım çalışması becerisi kazanmalarını, bildiklerini güncel olaylar ile ilişkilendirmelerini ve ürünlerini girişimci bir ruhla sunmalarını sağlar. Öğrencilerin keşfederek ve uygulayarak öğrenmelerini hedefleyen Atölye Eğitimi ile fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik becerilerini öğrencilere kazandırmak ve düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı bireyler yetiştirmek amaçlanır. Atölye Eğitimi Neden Önemli;
 • Öğrencileri motive edebilir. Çünkü gerçek hayattan örneklere de uygulanabilir.
 • Çocuklar neden sonuç ilişkisi kurmaya başlarlar.
 • Öğrenciler daha derin, daha detaylı düşünebilirler.
 • Öğrencilerin bireysel çalışma ve takım çalışması becerilerini geliştirir.
 • Atölye Eğitim, ezberci değil sorgulayıcıdır.
 • İletişim becerileri en üst seviyelere çıkabilir.
 • Öğrenciler eleştirel düşünmeyi öğrenirler.
 • Hata yapmanın aslında ne kadar değerli olduklarını görür öğrenciler.
 • Hatalarından ders çıkarıp tecrübeler edinirler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.