Robotik Kodlama Sınıfı; Dijital yerliler olan çocuklarımızı dijital becerilerle donatarak yetiştiriyor, onları geleceğin dünyasına bugünden hazırlıyoruz. Çağımızda Bilişimsel Düşünme Yöntemi (ComputationalThinking) sadece bilgisayar mühendislerinin değil tüm bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları problemleri çözme yeteneklerini geliştirmelerinde etkin rol oynamaktadır.

 

Her yeni çağın beraberinde getirdiği farklı problemler vardır ve bu problemleri çözmek adına farklı çözüm teknikleri üretilmektedir. Bu nedenle, dijital yerliler olarak adlandırdığımız çağımızın çocuklarını geleceğe hazırlarken rehberlik görevi edinen öğretmenlerin yeni öğrenme teknikleri geliştirmesi gerekir.

Bilişimsel Düşünme Yöntemi ise problem çözmeyi, eleştirel düşünmeyi ve insan-bilgisayar etkileşimi arasındaki ilişkiyi anlamayı hedefleyen çalışmaların bütünü olarak düşünülebilir. Bilişimsel düşünme becerisine sahip olan bir birey;

Robot deyince aklımıza hep fimlerde gördüğümüz eli yüzü ayağı olan cihazlar gelir, ancak robot teriminin kast ettiği alan çok ama çok daha geniştir. Robotik kodlamanın temel hedefi, mekanik cihazlara zeka kazandırmaktır. Bu, geliştirilen robota göre çok büyük farklılıklar göstermektedir.

Robotik Sınıfı Mobilya ve Donanım İhtiyaçları

ÜRÜN ADI ADET
mBot Robot Kiti V 1.1 2,4 GHz ( 6 Ekip + 1 Eğitmen )

– Mac ve Windows ile uyumlu
– Scratch2.0 tabanlı mBlock(grafik)
– Arduino IDE

Cihazın 2.4GHz bağlantısı sayesinde sınıf ve atölye gibi ortamlarda sinyaller birbirine karışmadan bilgisayarınızdan mBlock uygulaması ile kolayca kablosuz olarak programlayabilirsiniz. Kutu içerisinde yer alan USB dongle’ı bilgisayarınıza taktığınızda tıpkı kablosuz klavye/fare gibi kolay bir şekilde kurulum sağlanır ve mBot sorunsuzca kullanılabilir.

7
NOTEBOOK   ( 6 Ekip + 1 Eğitmen )
– Disk Aralığı 401 GB – 500 GB
– Ekran Boyutu 15.6″
– İşletim Sistemi Linux
– Sistem Belleği 4 GB
7
Arduino Proje Seti (Klon)
Arduino Proje Seti, Arduino programlamayı zevkli projeler yaparak öğrenmenizi sağlayacak. Set içeriğine dahil olan Arduino kitabındaki uygulamalar ile kolayca ve keyif alarak temel seviyedeki Arduino bilginizi ileri seviyeye taşımanıza yardımcı olacak.
7
TABURE ( Moli )
– Kontra Ahşap Oturak
– Her Yaşa Uygun Ayak Başamak
– Metal Ayak
– Eletrostatik Boya
– Kurumsal Renklere Uygun Renkler
25
ROBOTİK TURNUVA MASASI
– 18mm 246x124x72h ( Siyah + Beyaz )
– 6 Adet Orta Boy Depoma Kutusu
– Tabla Üzerine Turnuva Senaryosu Eklenecektir
– 10cm Çaplı Tekerlek
1
ÖRENCİ ÇALIŞMA MASASI
– Yükseklik : 72
– Genişlik : 50
– Uzunluk : 110
12
SAKLAMA KUTULU DOLAP SETİ ( 24 ÖĞRENCİ )
– Azoboyar İçermeyen Sağlıklı Plastikten İmal
– Küçük Boy 8 Adet Plastik Kutu
– 16 MM MDF Ahşap Aksam
– 2mm PCV Bantlama
– Kayın Rengi
3

 

Günümüzde en çok kullanılan robot çeşidi endüstriyel otomasyonlarda yer almaktadır. Bu sistemlerde göze çarpan en büyük unsur, robot üreticisi firmanın kendi yazılımını yazması ve bunun üzerinden size kısıtlı bir kullanım alanı sunmasıdır.

Robotic yazılım geliştirmede kullanılan en eski dillerden bir tanesi VAL’dir. Val, Variable Assembly Language‘ın kısaltmasıdır. Aşağıda Wikipedia’dan alıntıladığımız örnek bir kod yapısı bulunmaktadır.

 

PROGRAM PICKPLACE

1. MOVE P1

2. MOVE P2

3. MOVE P3

4. CLOSEI 0.00

5. MOVE P4

6. MOVE P5

7. OPENI 0.00

8. MOVE P1

 

Bu dilin dışında FORTH tabanlı bir dil olan ROBOFORTH dili de bulunmaktadır.

Diğer robotik programlama dillerine baktığımızda Lego Mindstorms EV3 robotu için geliştirilmiş olan LabView isimli GUI’de geliştirme imkanına sahip olabilmektesiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken şey, bu robotik programlama dillerinin belirli bir robota yönelik olarak yazıldığıdır. Siz kendi robotunuzu geliştirirseniz, kendi dilinizi de belirleme olanağına sahip olursunuz.

Aşağıda Wikipedia’dan alıntılamış olduğumuz, Robot markası ve Geliştirme dili listesini görebilirsiniz.

Robot brand Language name

 • ABB RAPID
 • Comau PDL2
 • Fanuc Karel
 • Kawasaki AS
 • Kuka KRL
 • Stäubli VAL3
 • Yaskawa Inform

 

Bu verdiğimiz örnekler başkalarının geliştirmiş olduğu sistemlerin bizim için ortaya koydukları yazılım dilleridir. Peki kendimiz kendi robotumuzu geliştirmek istersek durum ne olacak?

 

Kendi robotumuzu eğer baştan aşağı tasarlamayı planlıyorsak işler değişiyor. Çünkü yukarıdaki diller zaten var olan bir robotu programlamaya yarıyor.

 

Robotik kodlamanın temeli, esasında işlemci programlamaktan başlıyor, bu en basit, ilk adımlardan bir tanesini oluşturuyor. Zaten Arduino eğitimleri de bu yüzden robotik programlama adı altında pazarlanıyor. İşlemci programlama söz konusu olduğunda, bu sektörün lideri iki yazılım dili öne çıkıyor, C ve C++… Esasında, doğal olarak bu sektörün liderinin Assembly olduğunu, ancak işlemciye göre Assembly komutlarının da değişeceğini bilmek gerekiyor.

 

Robotik programlamada işlemciler kullanmak istediğiniz modüllere göre programlanıyor. Modül dediğimiz şey, bir nem sensörü, bir rfid okuyucu, bir yön bulucu cihaz olabilir. İşlemciyi programlarken bunlara uygun bir şekilde programlamak gerekiyor.

 

İş ileri düzeylerde paralel programlamaya gidiyor. İşin içerisine öğrenebilen sistemler geliştirme girince işler tamamen değişiyor. Robotik kodlamanın ucu bucağı bulunmuyor. Algoritma Uzmanı olarak size tavsiyemiz C/C++ öğrenmeniz. Bu eylemin size geri dönüşü mutlaka olacaktır.

iz atölye iletişim

Eğitim kurumları için mekan özgü atölye çözümleri için bizleri arayın. Atölyeler için mobilya ve ekipman çözümlerinin yanı sıra öğrenci ve eğitmen eğitimleri içinde izlere ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0545 834 9353
Mail : bilgi@izatolye.com

neden biz

İz Atölye eğitim kurumlarının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda atölye çalışmaları yapmakta ve atölyeler için sarf malzeme temin imkanı sağlamaktadır. Böylelikle çocukların eğitimlerinin önemli bir yanını teşkil etmesi gereken el ve zihin koordinasyonu tam, eksiksiz sağlanmaktadır. Çocukları artık sadece oyuncaklara ya da bilgisayara veya televizyonun karşısına hapsetmek doğru değil. Motor becerilerini geliştirmek, hayal güçlerini kullanmalarını diğer çocuklarla ekip çalışmasını öğretmek için farklı atölye çalışmaları çok faydalı. Atölye çalışmaları sırasında çocukların hayal gücü desteklendiği gibi konsantrasyonlarına da büyük katkı sağlıyor. Ayrıca ince motor becerilerinin gelişmesine, farklı malzemelerle tanışmak, malzemeleri düzenli ve özenli kullanmayı öğrenmeye kadar pek çok farklı katkı sağlıyor. Çocukların, kendi yaş grupları ile yaptıkları çalışmalar hem sosyalleşmelerini sağlıyor hem biriyle yardımlaşmayı öğrenirken ayrıca bir şey üretmenin keyfine de varıyorlar.

atölye çalışmalarının önemi

Atölye Eğitimi, bütünleşik bir yapı içerisinde fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını birleştirerek; gençlerin analitik düşünmelerini, farklı öğrenme grupları ile etkileşimler kurmalarını, takım çalışması becerisi kazanmalarını, bildiklerini güncel olaylar ile ilişkilendirmelerini ve ürünlerini girişimci bir ruhla sunmalarını sağlar. Öğrencilerin keşfederek ve uygulayarak öğrenmelerini hedefleyen Atölye Eğitimi ile fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik becerilerini öğrencilere kazandırmak ve düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı bireyler yetiştirmek amaçlanır. Atölye Eğitimi Neden Önemli;
 • Öğrencileri motive edebilir. Çünkü gerçek hayattan örneklere de uygulanabilir.
 • Çocuklar neden sonuç ilişkisi kurmaya başlarlar.
 • Öğrenciler daha derin, daha detaylı düşünebilirler.
 • Öğrencilerin bireysel çalışma ve takım çalışması becerilerini geliştirir.
 • Atölye Eğitim, ezberci değil sorgulayıcıdır.
 • İletişim becerileri en üst seviyelere çıkabilir.
 • Öğrenciler eleştirel düşünmeyi öğrenirler.
 • Hata yapmanın aslında ne kadar değerli olduklarını görür öğrenciler.
 • Hatalarından ders çıkarıp tecrübeler edinirler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.